Krynica-Zdrój

foto_krynica

Krynica-Zdrój (nieformalnie znana jako Krynica Górska) zwana jest perłą polskich uzdrowisk. Miasto położone jest w Beskidzie Sądeckim w dolinie potoku Kryniczanka i jego dopływów. Dookoła otaczają je wzgórza Góry Parkowej, Krzyżowej i Jasiennika.

Jedną z atrakcji miasta, która przyciąga najwięcej turystów, są liczne pijalnie wód mineralnych (Krynica dysponuje aż 23 ujęciami wód mineralnych!). W centrum miasta (ok 200 metrów od DW „Tryumfy”) znajdują się słynne Stare Łazienki Mineralne i Stary Dom Zdrojowy z pijalnią „Mieczysław” z XIX wieku oraz Pijalnia Główna z 1971 r. Można tam skosztować wód ze zdrojów „Głównego”, „Jan”, „Józef”, „Tadeusz”, „Zuber” i „Słotwink”. W Pijalni Głównej znajduje się także sala koncertowa oraz ogród zimowy z bogactwem interesujących gatunków roślin.

W obrębie Krynicy-Zdrój istnieje wiele szlaków turystycznych, które prowadzą przez najciekawsze krajobrazowo i przyrodniczo miejsca w regionie. Najchętniej odwiedzaną przez przyjezdnych górą jest Góra Parkowa (742 m. n.p.m.), u stóp której stoi Pijalnia Główna. Na Górę Parkową można wjechać kolejką linowo-terenową lub wejść pieszo (ok. pół godziny drogi). Na szczycie znajdują się liczne ścieżki spacerowe i altanki, trzy stawy, rozległa polana oraz – dla najmłodszych i nie tylko – jedyne w Polsce „Rajskie ślizgawki” (zjeżdzalnie rurowe).

Inne atrakcje w Krynicy-Zdrój:
– kryte lodowisko – czynne 10 m-cy w roku
– wyciągi narciarskie
– kolejka gondolowa na Jaworzynę (ok. 6 km od centrum Krynicy-Zdrój) www.jaworzynakrynicka.pl
– wycieczki autokarowe w okolice: Dolina Popradu, Słowacja
– szlak architektury cerkiewnej
– Muzeum Nikifora
– „Sankostrada” – tor saneczkowy
– jaskinie solne